Porażka postkomunistów

Lewica odniosła w wyborach podwójne zwycięstwo. Prawdopodobnie nie będziemy musieli oglądać wąsatych działaczy z SLD w Sejmie. Poparcie dla Razem w ciągu trzech dni wzrosło o 3% i zdobyli subwencję budżetową.

Niezrozumiały jest dla mnie lament nad marnym losem Zjednoczonej Lewicy. Przestrszeni spadającymi notowaniami działacze SLD i Ruchu Palikota, pomimo dotychczasowej wzajemnej niechęci, postanowili zawiązać koalicję wyborczą i pod nową maską wślizgnąć się do parlamentu. Kto się dał im nabrać?

Nie można uprawiać polityki za każdą cenę. Udawać komunistów, by później zmienić się w neoliberałów. Nie można się odwoływać do wartości praw człowieka i zezwalać w tym samym czasie na tworzenie tajnych więzień obcego wywiadu na terenie kraju. Bagaż doświadczeń postkomunistów przykuwa do ziemii.

Dobry wynik Zjednoczona Lewica uzyskała jedynie w grupie 60+. Pokaż mi swój elektorat, a powiem Ci kim jesteś. Naiwni, starsi ludzie z sentymentem do PRLu nie mogą być fundamentem partii z ambicją na władzę. Zwłaszcza, że upływ czasu powoduje znaczące uszczuplenie betonowych wyborców.

Ruch Palikota do lewicowości dorastał z czasem. Zaczynał jako partia o skrajnie liberalnym światopoglądzie. Wszedł do sejmu na haśle legalizacji trawki. Pomysły na happeningi się skończyły i wtedy do Ruchu przytuliło się trochę lewicowców, a przedsiębiorcy zeszli na drugi plan. Próba racjonalizacji całego projektu skończyła się spadkiem poparcia i praktycznie rozpadem formacji.

Zjednoczona Lewica składała się jeszcze z paru innych mniejszych partii kanapowych np.: Zielonych. O ich skuteczności najlepiej świadczy żenująco niski poziom rozpoznawalności. Po ponad dekadzie działalności! Zdecydowanie łatwiej im przytulić się do jakiegoś większego politycznego tworu i tym samym mało wkładać własnej pracy. Efekty tej strategii są żadne. Czy kiedyś to zrozumieją? Wątpię.

Cieszę się, że poparcie dla lewicy z 1% w sondażach, skoczyło do 3,9% w wyborach. Razem na pewno zrobi dobry użytek z dotacji i za 4 lata będzie miało szansę wprowadzić nieobciążoną żadnym bagażem historycznym, energiczną reprezentację. Oczywiście o ile inni pozwolą im robić partię po swojemu i nikt nie będzie im niedźwiedzisz przysług oddawał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *