Polskie absurdy: Ustawa dla jednego człowieka

W Polskiej konstytucji, wyraźnie jest napisane, że nasz kraj jest państwem prawa. Chciałbym żeby tak było w istocie. Jednak uchwalona niedawno ustawa, która pozwala trzymać w izolacji więźniów, którzy odbyli już swoja karę w zakładzie karnym, pokazuje, że tak nie jest.

Uchwalono projekt, który niczym sprytny lisek stara się wymanewrować wszelkie ograniczenia – jakby tylnymi drzwiami ma nas zabezpieczać przed potencjalnym zagrożeniem. Bezpieczeństwo publiczne to konieczność, ale jednocześnie gdy degraduje wartość, jaką jest wolność staje się więzieniem. W praktyce rząd pluje porządkowi prawnemu w twarz. Oczywiście dopuszczam się tutaj poważnej przesady ! Chodzi mi o samą atmosferę w jakiej prawo powinno być uchwalane, a czym w ogóle się nie kierowano. Jej podstawami powinna być transparentność i przejrzystość. Poszanowanie ustawy zasadniczej i zasad etycznych.

 

W 1989 roku, Mariusz Trynkiewicz został skazany na poczwórną karę śmierci. Nie ulega wątpliwości, że zbrodnia, za którą skazany został zasługuje na kategoryczne potępienie i wzbudza prawdziwy gniew. Zasadność kary śmierci jest tutaj jakby inną sprawą. Ja nie jestem jej zwolennikiem. Być może nadal naiwnie, wierzę w resocjalizacje, ale tak naprawdę, to za sprawiedliwe uważam wykorzystanie pracy więźniów. Izolacja od społeczeństwa, jest słuszna, ale zawsze powinna mieć swój głębszy wymiar. Być procesem nauki życia w społeczeństwa, w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. Oczywiście czasem usprawiedliwione jest dożywotnie ograniczenie wolności. Uchwalona niedawno ustawa, która pozwala przedłużać izolację, tak naprawdę w sposób dowolny, jest skandaliczna. Od czasów rzymskim, kara się tylko raz, za popełnione przestępstwo. To co wypracowano już w starożytności, jak widać, jest traktowane w sposób instrumentalny przez obecny rząd, który bądź co bądź, do konserwatywnych haseł czasem się odwołuje, więc tą wielowiekową tradycję powinno uszanować.

 

W Polsce mandat poselski jest wolny. Oznacza to, że poseł nie odpowiada przed swoimi wyborcami. Nie mogą go odwołać w trakcie trwania kadencji. Moim zdaniem powinno się wziąć pod uwagę mandat imperatywny. Posłowie, wtedy mogliby być odwoływanie w trakcie kadencji, a jednocześnie w sposób szczery i uczciwy realizowali by interesy obywateli, a nie swoich partii. Tak jest w tym przypadku !

 

Na wolność wyjdzie garstka przestępców, którym karę śmierci zamieniono na 25 lat. Jaką bezmyślnością kierowali się, Ci którzy na to pozwolili. Jak można było uważać, że ten czas będzie trwał wiecznie ? Niestety stało się, i jako społeczeństwo musimy zmierzyć się z konsekwencjami tej decyzji. W przeciwnym razie sprzeniewierzymy się zasadom, o które sami, nie tak dawno walczyliśmy. Wolność i prawa obywatelskie; dobre prawo. Nie warto niszczyć tego tym precedensem, że dla jednej osoby, można uchwalać wygodną medialnie ustawę. Dodajmy, która w sposób wątpliwy jest zgodna z konstytucją i prawem unijnym. Wszystko pod publiczkę, dla ogólnej uciechy i zachowania spokoju ducha. W odpowiedzi na aferę, której katalizator pozostały polskie media. Winę ponosi również ta czwarta władza. Wśród nas cały czas żyją dawni recydywiści. Gdy kończy się czas trwania sankcji, jednostka zostaje wolna i histeria, którą wywołuje telewizja, radio i gazety tego nie zmieni.

 

W praktyce władza sonduje, jak daleko może się posunąć w uchwalaniu represywnego prawa, oraz jak bardzo można nagiąć przepisy, aby wprowadzić rozwiązania, mówiąc delikatnie, kolidujące z powszechnie przyjmowanymi normami. Dziwię się, że z tak słabym odzewem społecznym spotkała się ta sprawa. Być może dlatego, że ewentualnie przeciwnicy posunięć rządu w tej kwestii, zostawali by nazywani: „obrońcami mordercy”. Przekaz medialny jest nacechowany emocjonalnie, społeczny, co zrozumiałe również. Izolowanie byłych więźniów, w zakładach zamkniętych powinno się zatem stać punktem, szczególnego zainteresowania organizacji zajmującymi się poszanowaniem praw obywatela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *