Polska jest OK czy fajna ?

No właśnie ! Czy nasz kraj jest OK czy po prostu fajny ? Ruszyły dwie bliźniacze akcje największych polskich tygodników, Newsweek i Wprost, które mają promować pozytywny wizerunek naszego kraju i podkreślać jego dokonania po ’89 roku.

Inicjatywa warta pochwały, bo chyba w Polakach najbardziej brakuje dumy z „tu i teraz”. Walka polityczna w naszym kraju jest tak toksyczna, że szkodzi to poprawnemu wyrażaniu i rozumieniu patriotyzmu. To, że w Polsce kogoś dziwi wywieszanie flagi podczas świąt narodowych, albo co gorsza uważa to za coś faux pas jest winą każdej opcji politycznej. Jedni na patriotyzm plują inni zrażają do niego ludzi. Polska to nasz wspólny dom i nie widzę niczego złego z cieszenia się jak daleko doszliśmy od ’89 roku. Nawet jeśli nie popiera się do końca tego w jakim kierunku poszły zmiany w kraju. Oczywiście można było zajść jeszcze dalej, jeszcze lepiej wykorzystać szansę jaką dawały fundusze europejskie czy EURO 2012 i to moim zdaniem fakt, że nie dokonaliśmy maksymalnie możliwej społecznej zmiany, ale przecież nie jest też tak z nami źle. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia, ale który kraj na świecie jest jeszcze nie do zreformowania ?

W skali całego kraju możemy się chwalić swoimi osiągnięciami. Mamy wspaniałych przedsiębiorców, którzy poradzili sobie z kryzysem, mamy sprawne samorządy, mamy wolność, o którą walczyli dziadkowie. Gdyby dumę z własnego kraju rozważać w tych „wielkich” kategoriach jest się z czego cieszyć. Dużo gorzej to wszystko wypada gdy zaczniemy na nasz patriotyzm patrzeć poprzez pryzmat naszych lokalnych problemów. Kumulacja kapitału w wielkich ośrodkach miejskich i totalne popadnięcie w ruinę wielu byłych miast będących stolicami starych województw, biedne, niekonkurencyjne regiony rozsiane po terytorium kraju, czyli tzw. „strefy biedy”, w których nie ma perspektyw, absurby wynikające ze złego prawa i słabo rozwinięta infrastruktura, zarówno drogowa jak i kolejowa.
To są moim zdaniem te sprawy, które bolą Polaków na codzień najbardziej.

Czy Polska jest OK ? Myślę, że każdą matkę trzeba kochać jaka by ona nie była. Polska jest OK, jest fajna, jest super jest naszą ojczyzną z czego powinnismy się cieszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *