LRAD

LRAD – Long Range Acoustic Device (ang. urządzenie dźwiękowe dalekiego zasięgu).

Jest to nowe urządzenie jakie wchodzi obecnie na wyposażenie polskiej policji.

Long Range Acoustic Device to urządzenie dźwiękowe, wytwarzające dźwięk o wielkiej głośności na bardzo duże odległości. Jego zadaniem jest wywoływanie nieprzyjemnej reakcji, które w efekcie zmusza odbiorcę ataku LARDu do paniki i ucieczki.

Modele obecnie produkowane i tym samym zakupione przez polską policje, potrafią wywołać ciśnienie akustyczne o mocy 1 000 W/m². Taka siła potrafi spowodować trwałe uszkodzenie słuchu, krwawienie ucha wewnętrznego, tętniaki, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Emitowane dźwięki przypominają pisk jaki wydają z siebie wykrywacze dymu. Osoby poddane jego działaniu podają, że będąc pod wpływem LRADu, czuli przeszywający ból i ogłuszający wysoki dźwięk. Jednak przed nowym urządzenie bardzo łatwo się obronić. Jego działanie prawie całkowicie potrafią zatrzymać zwykłe ochraniacze nauszne. Emitowane fale zatrzymują stałe i duże powierzchnie, które powodują odbicie wiązki dźwiękowej.

Znany jest przypadek, w którym LRAD był używany do walki z piratami somalijskimi. Chociaż z założenia miał stanowić wyposażenie okrętów wojennych amerykańskiej marynarki i jego przeznaczenie miało być zupełnie inne.

W Polsce policja śladem innych krajów, zamierza LRADu używać do rozpędzania nielegalnych demonstracji i pochodów. Sprawa ta budzi kontrowersje, ponieważ drogiej broni zarzuca się, że bardzo łatwo się przed nią obronić i powoduje trwały uszczerbek na zdrowiu osób, którzy są poddani jej działaniu. Jeszcze nie zanotowano użycia jej w naszym kraju, natomiast jej „premierę” na polskich ulicach można było zobaczyć na „Dniach Gniewu” organizowanych przez środowiska anarchistyczne w Warszawie.

Inna ciekawa sprawa związana z nowym urządzeniem to, fakt, że w większości krajów Unii Europejskiej takiej broni nie ma i deklaruje, że nie będzie jej kupowała. Cieszy się natomiast wielkim powodzeniem w takich krajach jak Białoruś, Rosja czy Gruzja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *