„Błazen” ?

Gdy dowiedziałem się kto będzie organizował imprezę otwierającą naszą prezydencje w Unii Europejskiej, to pierwszym uczuciem było zdziwienie. Potem powoli wymówiłem : K-U-B-A ? Po chwili spokojniejszym głosem dodałem : Wojewódzki ? i już panując nad emocjami, wiedziałem, że nie obejdzie się bez komentarza na moim blogu na ten temat.

Bo co może nam zaoferować wątpliwy satyryk, dziennikarz muzyczny i przede wszystkim showman. Z wykształcenia dziennikarz, pracował w antyradiu, Trójce a nawet w Rozgłośni Harcerskiej. Wszędzie go było pełno, ale na jego sukces najbardziej wpłynęła rola jurora w programie Idol. Tam mógł niemal znęcać się nad słabymi wykonawcami, budować emocje i robić to co mu wychodzi najlepiej … ściągać jak magnez publiczność przed telewizory. Jego osoba podnosiła ratingi wszystkich stacji telewizyjnych od telewizji publicznej, przez Polsat (rozstał się w 2006 roku), aż po TVN, dla którego zasłużył się chyba najbardziej.

Jego poglądy polityczne oscylują na granicy centrolewicy a lewicy. Poparł Janusza Palikota, a właściwie jego ruch poparcia samego siebie. Dementuje plotki jakoby miał po cichu wspierać sztab wyborczy Platformy Obywatelskiej. Pojawia się czasami w programach publicystycznych, jak np. u Tomasza Lisa.

Właśnie on na prośbę ministra kultury będzie jednym z głównych organizatorów imprezy, która ma być inauguracją naszej prezydencji w unii. Czego można się spodziewać ?

No zdecydowanie czegoś oryginalnego, bo Kuba sam taką osobą jest. „Tu Warszawa” bo tak ma cię ten koncert nazywać ma być pokazaniem tego co w Polsce w kulturze jest najpiękniejsze. Pozostaje jednak pytanie, czy jego pogoń za ciągłym zaskakiwaniem i poszukiwanie ciągle nowych sposobów na szokowanie innych nie uczyni z show zwykłej tandety. Sam zainteresowany w wywiadzie udzielonym newsweekowi, mówi o tym czym według niego jest patriotyzm, co mu się nie podoba w obecnym jego postrzeganiu i jak odstaje od realiów ciągle zmieniającego się czasów.

Zauważyłem pewną prawidłowość w słowach Kuby. Kultura, sztuka, patriotyzm i polityka zostały wrzucone do jednego worka jako powiązane ze sobą i nie mogące bez siebie istnieć. Według mnie, każda grupa ludzi tworzy wokół siebie odpowiadającą sobie opcję na sztukę. Zaprojektowaną na miarę, tak by spełniała pewne wartości wyznawane przez nią. Tak powstaje sztuka głównego nurtu. Każdy rodzaj sztuki alternatywnej jest odwróceniem tego utartego schematu. Odwraca go do góry nogami i sama tworzy środowisko wokół siebie. Czy czymś innowacyjnym i alternatywnym będzie „Tu Warszawa”, Wojewódzkiego ?

Możliwe …

18 komentarzy

 1. zycie tego blazna nie wiele mnie interesuje ale to ze rzad go zatrudnil swiadczy tylko ze mamy tez blazenska wladze ale o tym tez wiedzielismy od dawna

 2. Gdy swoją wiedzę na temat danej osoby, w tym przypadku Kuby, opiera się jedynie na TVN i Polsacie to wychodzi to co wychodzi. Wojewódzki ma swoim dorobku kierownictwo masowych imprez tj. festiwale, m.in w Jarocinie. Więc w prowadzeniu takich imprez ma doświadczenie.

  „Zauważyłem pewną prawidłowość w słowach Kuby. Kultura, sztuka, patriotyzm i polityka zostały wrzucone do jednego worka jako powiązane ze sobą i nie mogące bez siebie istnieć.”

  Paradoksalnie Kuba ciągle powtarza coś całkiem odmiennego. Jego głównym zamierzeniem jest właśnie oddzielenie od kultury dzisiejszej chorej polityki jaką nam serwują PiSowcy i POwcy. Chce by ten koncert nie miał nic wspólnego z akcjami politycznymi polskich włodarzy, jednak ci umiejętnie do tego nie dopuszczają i sukcesywnie wciągają tą imprezę w swoje polityczne bagienko.

  Wojewódzki też nigdy nie zaprzeczał poparcia dla PO, czy Tuska. Mało tego, otwarcie mówi, że zna się z Tuskiem, a ściślej mówiąc z jego córką, a jego poparcie dla PO to jedynie sprzeciw wobec PiSu, a że alternatywy w Polsce nie ma to wybór padł właśnie na PO.

 3. Drogi tornado – życzę tobie takiego intelektu, pracowitości, pomysłowości, przebojowości, popularności i poczucia humoru – jaki posiada ów ,,błazen”, któremu poświęciłeś swój komentarz.

 4. Prawda jest taka, że Kuba się na tym zna, na organizowaniu imprez masowych, na muzyce.I ja wolę, żeby ten koncert zrobił Kuba (do spółki z Materną) niż np. Mały Prezes…

 5. Nie sugeruję, że Kuba nie zna się na organizacji imprez. Nigdzie nie poddawałem wątpliwości jego umiejętności organizacyjnych, a jedynie rzucam tutaj pewna myśl, na temat samej treści jaką chce nam przedstawić. Rozmyślam nad samą treścią, nie nad formą.
  Kuba ma też sporą wiedzę na temat polskiej sceny punk. Mało mówi się o tym, że miał krótki epizod w zespole punk rockowym.

 6. Drogi Chrupku 29 dlaczego zyczy mi pan tak zle nic panu przeciesz nie zrobilem

 7. To inaczej – życzę panu otwartości i wyrozumiałości na poglądy i zachowania ludzi, którzy mają inne spojrzenie na świat.

 8. Drogi CHrupku29 bardzo dziekuje ze pan wymienil akurat te wartosci i prosze mi wierzyc nie sa mi obce .To wlasnia ta osoba ktura pan tak sie zachwyca jest pozbawiona jakich kolwiek oznak szacunku i tych wartosci kture pan raczyl wymienic dla odmiennie myslacych

 9. Zachwycam się Wojewódzkim? zachwyt, to wywołuje u mnie piękna kobieta. A pan zdaje się zwyczajnie nie rozumieć konwencji programu, którego autorem jest Kuba…

 10. Darkaa
  zadziwiająca jest, że nawet w sprawę koncertu można wkręcić niecheć do „Małego Prezesa”. Wiadomo, że nie wziąłby się on za organizację koncertu, bo sie na tym nie zna. Po co ten jad?
  Nie kwestionuję fachowości Wojewódzkiego, ale jego status błazna powinien byc dla władz naszego kraju powodem do tego, by nie wybrac go na głównego organizatora tak ważnej imprezy. Albo, albo – albo jest się błaznem ze wszystkimi konsekwencjami, albo jest się poważnym organizatorem państwowych koncertów. Inaczej coś jest nie tak.

 11. Mysle ze to pan nie rozumie mnie nie intersuja zadne konwencjie programowe pana blazna .W .telewizji prywatnej moze sobie rznac glupa ile chce malo mnie to interesuje ale jesli to rzad zatrudnia faceta ktury nie ma szacunku dla polskich symboli to taki czlowiek nie powinnien robic zadnych konwencji programowych przynajmniej z nadania rzadu

 12. ja

 13. Sgosia mnie nawet nie chodziło o to, żeby tu wyrażać moją niechęć do pana Prezesa, raczej o mocny kontrast.
  A w ogóle nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy nazywają Wojewódzkiego błaznem, pajeacem czy innym cyrkowcem. Czy to się komuś podoba czy nie, to bardzo inteligentny facet.
  I jeszcze „poważny organizator państwowych koncertów” brzmi strasznie nudno, strasznie…

 14. Darkaa
  Podobnie nudno pewnie brzmi reprezentowanie państwa i duma narodowa.
  Nie przeczę, że Wojewódzki jest inteligentny, ale niestety wybrał sobie drogę błazna, a skoro tak wybrał to trudno się dziwić, ze wielu osobom niedopuszczalne wydaje się łączenie jego nazwiska z reprezentowaniem naszego kraju.

 15. Sgosia Reprezentowanie państwa czy duma narodowa nie muszą brzmieć nudno, jeśli odpowiednio się do tego podejdzie. Nawet mogę stwierdzić, że nie są nudne; przynajmniej nie dla mnie.

 16. Darkaa
  Bardzo mnie to cieszy. Naprawdę. Dlatego zrozum, nawet jeśli darzysz KW sympatią, że człowiek o takim emploi nie pasuje do dumy narodowej i reprezentacji państwa, chyba, że na festiwalu komików, czy klownów.

 17. Z jakiś powodów jednak został wybrany, prawda?

 18. Darkaa
  Chciałabym wiedzieć, co kierowało tymi, którzy podjęli taką decyzję. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *