Żywność 100% w górę !

Jak informuje BBC, Międzynarodowa organizacja humanitarna OXFAM, bije na alarm i publikuje swoje badania, z których wynika, że ceny produktów żywnościowych w ciągu najbliższych 20 lat mogą się podwoić !

Z opublikowanego raportu wynika, że ceny zboża mogą wzrosnąć od 100% do 180%. Głównym powodem wzrostu cen są klęski żywiołowe nawiedzające kraje, które są największymi producentami żywności na świecie, ale również co wynika z raportu coraz więcej pół uprawnych, które dostarczały dotychczas żywność małym społecznościom, teraz zostają przekształcone w bardziej opłacalne pola przystosowane do uprawy roślin przeznaczonych na biopaliwa. To zjawisko najwidoczniej można zaobserwować w Afryce i wzrost cen najbardziej uderzy w biednych mieszkańców tego kontynentu. Według OXFAM, wzrost cen może spowodować klęskę głodu, która spowoduje śmierć nawet miliarda mieszkańców.

Metodami walki z tą czarną wizją „przyszłości” cen produktów rolnych i żywności według OXFAMu, powinno być poprawienie przejrzystości rynku żywności, cofnięcie państwowego wsparcia dla produkcji biopaliw.

Sam osobiście przeprowadziłem sam w sobie małą debatę na ten temat i zastanowiłem się nad hasłem „przejrzystości rynku żywności”. OXFAM zastosował bardzo ogólne stwierdzenie i można go interpretować na setki sposobów. Moim zdaniem najlepszym sposobem na zwiększenie produkcji żywności i poprawienie „przejrzystości” byłoby cofnięcie porozumień WTO dla rolnictwa.

Czy doniesienia OXFAMu należy traktować serio ? Moim zdaniem nie całkiem. Wiele kwestii przez nich poruszanych jest wyolbrzymianych, jednak należy się głęboko zastanowić nad kwestią głodu na świecie. Inną kwestią nad, którą się warto zastanowić, to dlaczego nie wspieramy cywilizacji w Afryce, tylko wysyłamy im jedzenie ? Czy gdyby rzeczywiście doszło do kryzysu, jak dalibyśmy sobie z nim radę, my Polacy ?

3 komentarze

  1. Loix

    trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to kolejna manipulacja – jak kiedyś z wywindowaniem ceny ropy naftowe….j

  2. Przeczytaj dowolna prognoze ilościową sprzed, powiedzmy, roku dowolnej instytucji i nabierzesz przekonania, ze nie warto im wierzyc 😉 Co tu dopiero mowic o 20 latach…
    W tych wszystkich modelach pseudomatematycznych kalibruje sie tak parametry, zeby sie zgadzalo w danym momencie. Zwykle po pol roku sie wszystko rozjezdza 😉

  3. Nie traktuje raportu poważnie bo takich strasznych wizji różnych organizacji rocznie mamy 10 ;). Natomiast przedstawiam go tutaj wam, jako ciekawostkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *