Kiedy katastrofa dojrzeje ?

Kiedy katastrofa pod Smoleńskiem stanie się katastrofą ludzką ? Katastrofę polityczną już mamy …

28 rodzin wychodzi z inicjatywą pielgrzymki do Smoleńska. Proponują kontrowersyjny postulat, który chcąc nie chcąc, nawet biorąc pod uwagę ewentualne dobre zamiary tych ludzi, jest decyzją o dużej politycznej wadze. W liście możemy przeczytać rózne rzeczy, ale nie będzie w tym wpisie analiz kolejnych wersów i doszukiwanie się różnych luk, lub haków. Bardzo ważny jest sam fakt istnienia takiej inicjatywy, i co ważniejsze odpowiedzi odbiorcy listu, czyli pani Komorowskiej. Pani Komorowska bardzo przychylnie wyraziła swoje poparcie dla tego listu, użyła wielu ciepłych epitetów, a nawet zadeklarowała udział w tej pielgrzymce, bo jak przypomnę, rodziny piszące list poprosiły o specjalny patronat nad tym przedsięwzięciem.

Oglądając TVN24, dowiedziałem, się właśnie tych "newsów" jaki przypominam powyżej, ale doświadczyłem tej nie bywałej przyjemności by wysłuchać wdowy, po świętej pamięci panu Gosiewskim. Subiektywnie całą jej wypowiedź odebrałem jako duży "koncert zarzutów". Dowiedziałem się m.in., że cała ta pielgrzymka jest sprytnym sposobem na zabranie krzyża spod pałacu oraz, oskarża, że na różne uroczystości odsłaniania coraz to nowo pojawiających się tablic w różnych miejscach, rodziny ofiar katastrofy są zapraszane wybiorczo.

Po 10 kwietnia był czas na zadumę. Kiedy żałobna atmosfera opadła, katastrofa stała się dobrą bronią, w różnych rękach. Katastrofa wywołała mniejsze (odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary, zawieszona na Pałacu Prezydencki), czy dużo większe afery (ciągle ciągnąca się sprawa krzyża) i jeszcze długo będzie katastrofą polityczną. Nie wiem kiedy wrócimy do tego co było w pierwszych dniach po 10 kwietnia, ale to co wydarzyło się pod Smoleńskiem może już nigdy nie być katastrofą ludzką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *