Usprawiedliwić rzezie ?

Czy odpowiedzialnością za podejmowane dziś decyzje możemy obwinić przodków … ?

Nasze obecne położenie zawdzięczamy w całości naszym decyzjom. Ale czy te decyzje są na pewno uzależnione od naszej woli czy raczej od pewnego ciągu przyczynowo skutkowego. Nie mówię tu o decyzjach tak prostych jak zapażenie herbaty ale o decyzjach mających wpływ na miliony istnień ludzkich.

Weźmy konkretny przykład. Nazizm powstał na fali społecznego niezadowolenia, spowodowanego ogólnym kryzysem. Ideologia kultu przemocy jednoznacznie obwinia Hitlera i jego zwolenników ale można za powstanie tego totalitaryzmu obwinić pośrednio setki tysięcy innych ludzi, którzy nawet nie dożyli powstania NSDAP. Bez pomysłu na postanie giełd i decyzji o ich zakładaniu nie było by wielkiego kryzysu a bez decyzji o rozpoczęciu II WŚ, pomysł na nazizm być może nigdy by nie powstał. gdyby Hitler zginął w czasie w czasie I WŚ od postrzału a było takie prawdopodobieńdtwo to zabójca, morderca jego ocalił by miliony ludzi a o jego isnieniu i bohaterskiej (przypadkowej) decyzji nigdy nikt by się nie dowiedział. Świat stworzył sieć zalezności i czasami nawet sobie nie zdajemy sprawy jak bardzo gto zmieniamy. Każdy nasz ruch może mieć, globalny zasięg nawet jeśli to jest tylko przypadkowe potknięcie, czy spóźnienie się do pracy.

Piękno historii zaskakuje właśnie takimi głębokimi powiązaniami bo pewnych wydarzeń nie było gdyby pewien przodek nie podjął często bardzo spontanicznej decyzji. Niestety my właściwie nic nie możemy zrobić. Nie możemy przygotować się na to, że za 500 lat będziemy mogli pośrednio czynić dobro lub zło co jest pewnym dogmatem życia, które jakkolwiek skomplikowane tak i piękne …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *